HA5 ÇALIŞ

Foça Mahallesi

Yergüzler Caddesi No: 59/4

48300 Fethiye - Muğla

© 2017 HABEŞ SPOR MERKEZİ. Tüm hakları saklıdır

  • Facebook - Ha5Spor
  • Instagram'da HA5

HA5 LİKYA

Babataşı Mahallesi

794. Sokak Likya Sitesi

48300 Fethiye - Muğla

Çok yakında

Taşyaka, Marmaris ve Bodrum'dayız. 

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

"İlk öğrenen siz olun."

BLOG

SPORCULARDA MİNERAL EKSİKLİĞİ

30.07.2018

 

 

 

Mineraller insan vücudunda üretilemeyen, besin takviyesiyle alınabilen, sinir iletimi, kas kasılması, yorgunluk, stres, enerji metabolizmasının giderilmesi gibi önemli fizyolojik görevleri olan besin öğeleridir.

 

Minerallerin fizyolojik etkilerinden dolayı sporcu performansını etkilemektedir. Yeterli ve dengesiz beslenen sporcularda mineral eksikliğinden dolayı vücut kütlesinde artışın durması, kas ağrıları veya kramplar, yaraların geç iyileşmesi, çabuk yorulma, halsizlik gibi problemler gözükmeye başlar.

 

Bu tür problemleri ortadan kaldırmak için beslenmemizde ek mineral takviyelerini eklemeyi ihmal etmeyin.

 

DEMİR

Demirin vücuttaki görevi oksijen taşınmasında rol oynayan hemoglobinin bir parçasıdır. Demir eksikliğinin en önemli belirtileri egzersiz yaparken çabuk yorulma, nefes nefese kalma veya baş dönmesidir. Vegan beslenenlerde ve kadın sporcularda daha sık demir eksikliğine rastlanılır. Kadınlarda regl döneminde demir ihtiyacı artmaktadır. Demirin başlıca kaynakları; kırmızı et, kuru meyvalar, pekmez, yumurta, kuru baklagiller ve yeşil yapraklı sebzelerdir.  Demir içeren besinlerle çay ve süt grubu besinleri tüketmek demir emilimini azaltır.

 

ÇİNKO

Eksikliğinde fiziksel kapasite düşer, vücut büyümesi ve gelişimi durur. Çinko eksikliği daha çok vegan beslenenlerde ve çok sık alkol tüketenlerde gözükmektedir. Çinkonun başlıca kaynakları; kırmızı et, midye, istiridye, karides, kuru yemişler ve sebzelerdir.

 

MAGNEZYUM

Magnezyum eksikliğinde kramp, kas seğirmeleri veya titremeleri, göz kararması, halsizlik, çabuk yorulma gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Magnezyum karbonhidratın enerjiye dönüşümünde yardımcı olur. Magnezyumun başlıca kaynakları; fındık, fıstık, muz, doğal maden suları, badem, rafine edilmemiş tam tahıllar, koyu yeşil sebzelerdir.

 

SODYUM VE POTASYUM

Sodyum ve potasyum sıvı ozmolitik basıncı dengelemektedir. Sodyum hücre içi sıvı ve mineral dengesini ve ph dengesini düzenlemektedir. Yani bu dengenin bozulması durumunda susuzluk, egzersiz sonrası kas krampları ve bitkinlik gözükür. Sodyum desteğini tuzdan; potasyumu ise somon, sardalya, tavuk, kırmızı et, brokoli, domates, muz, kuru erik, kayısı, kivi, süt ve süt ürünlerinden sağlamaktayız.

 

FOSFOR

Fosfor vücut kemik gelişimi için çok önemlidir. Kullanımı için kalsiyuma ihtiyaç vardır. Fosforun başlıca kaynakları; süt ürünleri, balık ve deniz ürünleri, kuru yemişler, tam tahıllı ürünler, meyve ve sebze gibi besinlerde bulunmaktadır. Gereği kadar alınan fosfor ve kalsiyum kaslarda laktik asit birikimini önemli ölçüde azaltmaktadır.

 

KALSİYUM

Kalsiyum kemiklerin başlıca yapıtaşıdır. Kemiklerin onarımında büyük role sahiptir. Kadın sporcular kalsiyum alımına dikkat etmelidir. Düşük östrojen seviyesi kalsiyum emilimini azaltır ve kaybını arttırır. Kalsiyum kaynakları; süt, peynir, yoğurt, kefir gibi süt ürünlerinde bolca bulunmaktadır.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

En yeniler

YÜZMEK KEYİF MİDİR, SPOR MUDUR?

August 29, 2017

1/4
Please reload

Yakın Geçmiş